Przejdź do treści
Jan Paweł II 18 rocznieca śmierci
Jan Paweł II Wielki
Przejdź do stopki

M. Żaryn: Ci, którzy obrażają Jana Pawła II, nie zamierzają przestać sami z siebie.

M. Żaryn: Ci, którzy obrażają Jana Pawła II, nie zamierzają przestać sami z siebie.

Treść

Wygląda na to, że oczywiście ci, którzy obrażają Ojca Świętego, naszą wiarę i Kościół katolicki, nie zamierzają przestać sami z siebie. Nie czują się w żaden sposób zażenowani swoim zachowaniem, a więc trzeba dać wyraz temu, że nie ma naszej zgody na dalsze niszczenie chrześcijaństwa i naszego patriotyzmu. Św. Jan Paweł II skupia w swojej osobie wszystkie elementy, które są bardzo ważne dla naszej polskiej wspólnoty – mówiła w piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja, Małgorzata Żaryn, pomysłodawca i współorganizator Narodowego Marszu Papieskiego w Warszawie.

 

W niedzielę, 2 kwietnia, w 18. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II, w całej Polsce odbędą się marsze papieskie. Największy, Narodowy Marsz Papieski, rozpocznie się o. godz. 11.00 w Warszawie.

Pomysł zorganizowania marszu to odpowiedź na ataki skierowanie pod adresem św. Jana Pawła II  Źródłem tych ataków są wyemitowany przez telewizję TVN reportaż pt. „Franciszkańska 3” oraz książka Ekke Overbeecka pt. „Maxima Culpa. Jan Paweł II wiedział”.

– W którymś momencie doszłam do wniosku (…), że jako większość chrześcijańska, katolicka w Polsce strasznie dużo daliśmy sobie odbierać naszej godności, naszej wiary i naszej tożsamości. Jak daleko jeszcze będą w stanie się posunąć, żeby odbierać nam kolejne nasze wartości? Przypominałam sobie wtedy marsz papieski, biały marsz po śmierci Jana Pawła II, był jeszcze marsz papieski po zamachu na Jana Pawła II. Wtedy tą obecnością na marszu – w pewnym sensie nogami – ludzie dawali świadectwo swojej wiary i swojego przywiązania do Ojca Świętego. A ponieważ jestem osoba wierzącą, (…) jestem głęboko przekonana, że to służy tylko i wyłącznie jako narzędzie, bo mam poczucie, że jest to jakieś zadanie do wykonania przeze mnie, przez wszystkich, którzy organizują ten marsz i przez wszystkich, którzy będą uczestniczyli w tym marszu – wyjaśniła Małgorzata Żaryn.  

Narodowy Marsz Papieski to oddolna inicjatywa, w którą włączyli się ludzie oburzeni próbą szkalowania Papieża Polaka przez środowiska liberalno-lewicowe.

– Nie możemy się już zgodzić na więcej. A wygląda na to, że oczywiście ci, którzy obrażają Ojca Świętego, naszą wiarę i Kościół katolicki, nie zamierzają przestać sami z siebie. Nie czują się w żaden sposób zażenowani swoim zachowaniem, a więc trzeba dać wyraz temu, że nie ma naszej zgody na dalsze niszczenie chrześcijaństwa i naszego patriotyzmu. Św. Jan Paweł II skupia w swojej osobie wszystkie elementy, które są bardzo ważne dla naszej polskiej wspólnoty – wskazała gość Radia Maryja.

Nauczanie Jana Pawła II jest nadal aktualne w dzisiejszych czasach i ma dużą wartość w procesie wychowywania młodego pokolenia – zaznaczyła pomysłodawca i współorganizator Narodowego Marszu Papieskiego.    

– Całe Jego nauczanie, wszystko to, co mówił nam w homiliach w czasie pielgrzymek do Polski – ale nie tylko nam, również i innym nacjom – jest całkowicie aktualne do dziś. W zasadzie Jego nauczanie nic nie straciło, a może jeszcze nawet jeszcze bardziej się zaktualizowało i właściwie teraz do wszystkiego można sięgnąć: i do słynnego Westerplatte, i do tego, że jeśli od was nikt nie wymaga, to sami powinniście od siebie wymagać. Wszystkie te przesłania są bardzo istotne, szczególnie w procesie wychowawczym młodego pokolenia. Troszkę stało się na przekór zamiarom tych, którzy rozpętali tę całą nagonkę, gdyż okazało się, że jednak spowodowało to zjednoczenie Polaków – zwróciła uwagę Małgorzata Żaryn.

Narodowy Marsz Papieski to wydarzenie apolityczne, w związku z czym organizatorzy apelują o to, aby w czasie wydarzenia nie eksponować symboli partii politycznych.

– Zapraszamy wszystkich, którzy uważają, że Jan Paweł II był świętym, którzy uważają, że Jan Paweł II był wielkim Polakiem, patriotą, wielkim filozofem (…) i wszystkich, którzy cenią, kochają, szanują Jana Pawła II. Zapraszamy, bez względu na to, do których opcji politycznych należą. Natomiast bardzo prosimy – ponieważ jest to marsz łączący i jednoczący – żeby swoim opcjom politycznym nie dawać wyrazu. Prosimy, jako organizatorzy, żeby nie było żadnych szyldów, transparentów czy banerów natury politycznej. Straż marszu będzie prosiła o chowanie tego typu emblematów. Natomiast wizerunki Jana Pawła II, krzyże czy palmy (będzie to Niedziela Palmowa) – prosimy o przynoszenie takich rzeczy – mówiła gość „Aktualności dnia”.

Całą rozmowę z Małgorzatą Żaryn w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

 

Żródło: radiomaryja.pl, 31 marca 2023

48413