Przejdź do treści
Jan Paweł II 18 rocznieca śmierci
Jan Paweł II Wielki
Przejdź do stopki

Świat arabski pamiętał

Treść


mk 08-04-2005, ostatnia aktualizacja 08-04-2005 21:29

W krajach arabskich, mimo że piątek był dniem obchodów rocznicy śmierci proroka Mahometa, pogrzeb Jana Pawła II nie przeszedł bez echa. Dwie największe stacje telewizyjne regionu - katarska al Dżazira i saudyjska al Arabija nadały bezpośrednią transmisję z pogrzebu. Obie stacje, których liczbę odbiorców szacuje się na dziesiątki milionów, już od niedzieli emitują programy i filmy poświęcone papieżowi. Uroczystości transmitowały też stacje Izraela i Autonomii Palestyńskiej.

W Libanie w czwartek wieczorem w całym kraju odbywały się msze w intencji papieża. Prezydent Emil Lahud powiedział, że Liban pozostanie lojalny wobec Ojca Świętego i zachowa jego wezwania do pokoju i miłości.

Na specjalnej mszy żegnali też papieża w piątek chrześcijanie w północnym Iraku; w katedrze w Kirkuku za Jana Pawła II modliło się kilka tysięcy osób - we mszy uczestniczyli też muzułmanie, w tym gubernator prowincji Tamim i władze Kirkuku.

W Maroku w intencji papieża odbyła się msza żałobna, w której uczestniczyli członkowie marokańskiego rządu. Uroczyste msze w intencji papieża odbyły się też w Algierii.

Muzułmanie na całym świecie pamiętają, że Jan Paweł II był pierwszym papieżem, który modlił się w meczecie - było to w 2001 r. w meczecie Umajjadów w Damaszku.

42525