Przejdź do treści
Jan Paweł II 18 rocznieca śmierci
Jan Paweł II Wielki
Przejdź do stopki
Przejdź do Menu Techniczne

Wiara

Przejdź do treści

Wydarzenia

CUD PRZEBACZENIA

Treść


Nikt z nas nie jest ideałem. Przez całe życie ranimy się i przyjmujemy ciosy innych osób. Spojrzeniem, słowem, czynem. Nawet milczeniem lub brakiem reakcji. Kiedy nie przebaczamy, nosimy w sobie truciznę, która potrafi zniszczyć nas duchowo, psychicznie i fizycznie. Wiele chorób tu ma swoje źródło. Przebaczanie to trudna sztuka, ale potrafi spowodować, że kąciki ust wreszcie uniosą się ku górze, a oczy nabiorą blasku. I znowu zachce się żyć ze zdwojoną siłą! Co zrobić, żeby życie wróciło?

szukaj dobra w sobie i drugiej osobie

To, co najłatwiej rzuca się w oczy, to zło. Dobro traktujemy jako coś oczywistego. Błąd! Doceniaj pozytywne drobiazgi w sobie i w innych. „Łap” ludzi na dobru. Nie pozwól marnować się okazji, by nie zauważyć przysługi, uśmiechu, dobrego słowa... Bądź wyrozumiały. Nie wiesz przecież, co dzieje się w drugiej osobie i co niesie ona w swoim bagażu życiowym. Gdybyś wiedział, nie oceniałbyś tak łatwo.

zrezygnuj z nienawiści
Nieprzebaczenie jest rodzajem nienawiści. Kiedy nie przebaczasz, wówczas jesteś spętany niewidzialnym łańcuchem, tak samo jak i osoba, której nie przebaczyłeś. Jest w was napięcie i niepokój. Obydwie strony są w niewoli złości i goryczy. Przebaczenie jest niezbędne i z Bożą pomocą możliwe.

podejmij decyzję żeby przebaczyć
To, co się stało, już się nie odstanie, jest faktem. Nie da się wymazać z życia. Nie zmienisz przeszłości, ale możesz zmienić swój stosunek emocjonalny do tego, co zaszło. Przebaczenie nie jest zapomnieniem. Jest decyzją, że chcesz traktować człowieka, który wyrządził Ci krzywdę tak jak Ty chciałbyś, żeby Ciebie traktowano.

módl się za tych, którzy Cię zranili
Gdy modlisz się za osobę, która Cię zraniła, uwalniasz w sobie autentyczną miłość ku niej i ku sobie. A tylko miłość uzdrawia i przemienia. Ważne, by była to modlitwa szczera i uczciwa. Chroń się przed poczuciem wyższości. Takie zakusy będzie zastawiać na Ciebie zły duch.

przebacz jeśli chcesz, aby Tobie przebaczono
Kiedy wypowiadasz słowa modlitwy Odpuść nam jako i my odpuszczamy... to Pan uważa je za rzecz już dopełnioną. Odpuściłeś temu, kto zawinił wobec Ciebie. Wyobraź sobie, co się dzieje, jeśli z serca nie przebaczyłeś drugiej osobie. I Bóg nie może Ci przebaczyć... Ocinasz się od Źródła miłości i dobra.

zamknij drzwi złemu duchowi
Gdy żywimy do kogoś gorycz, żal, nienawiść, nieprzebaczenie, to tym samym otwieramy złemu duchowi drzwi do swojej duszy. Trwanie w takich stanach może prowadzić do ciężkich chorób fizycznych. Dlatego gdy prawdziwie szukasz przebaczenia, pojednania, zamykasz tym samym drzwi złemu.

szukaj uzdrowienia uczuć i wspomnień
Wyobraź sobie Jezusa ukrzyżowanego lub stojącego za osobą, która Cię skrzywdziła. Powiedz: Panie, przebaczam tej osobie, ponieważ Ty przebaczyłeś mnie. Wiem, że chcesz mojego szczęścia, dobra bardziej niż ja sam. Skoro Ty pragniesz tego dla mnie, to ja pragnę tego dla NN. Proszę Cię, błogosław NN, uczyń go szczęśliwym. Panie, niech Twoja miłość przepłynie przez moje serce na NN, tak abym miał udział w Twojej miłości dla niego. Wyobraź sobie, że Chrystus i NN stają się jednym.

przebacz samemu sobie
Dopóki nie będziesz umiał kochać samego siebie, niemożliwe jest, abyś pokochał innych. Jeżeli nosisz w sobie coś, o czym wolisz nie mówić, to dowód, że potrzebujesz przebaczenia sobie samemu. Pierwszy krok to dobra spowiedź. Jeżeli Bóg przebaczył tobie i akceptuje Cię takiego, jakim jesteś, to znaczy, że i Ty możesz darować sobie winę. Nieprzebaczenie sobie, kiedy Bóg przebaczył jest rodzajem pychy.

przebaczenie jest procesem
Przebaczenie zaczyna się od decyzji, że chcesz przebaczyć. Zwykle jednak nie kończy się na jednostkowym akcie. To proces wewnętrzny, uzdrowienia i pojednania. Warto go zacząć!

bądź narzędziem uzdrawiania
Im bardziej będziesz się starać o miłość do Boga, tym bardziej zaakceptujesz Jego świętą wolę. Zaowocuje to miłością do wszystkiego, co On stworzył. Powierz się Chrystusowi poprzez ręce Matki Bożej i pozwól się jej prowadzić. To także twoja Mama.

źródło: Dobry Magazyn nr 4 (21)/2005

48413