Przejdź do treści
Jan Paweł II 18 rocznieca śmierci
Jan Paweł II Wielki
Przejdź do stopki
Przejdź do Menu Techniczne

Wiara

Przejdź do treści

Wydarzenia

WIARA WYSTAWIONA NA PRÓBĘ

Treść


"Za pełną radość poczytujcie sobie, bracia moi, ilekroć spadają na was różnorodne doświadczenia. Wiedzcie, że to, co wystawia waszą wiarę na próbę, rodzi wytrwałość" (Jk 1,2-3).

Bycie katolikiem wymaga odwagi. Zwłaszcza dziś, kiedy wszystko, co katolickie, wystawione jest pod ostrzał opinii publicznej, utartych stereotypów czy fałszywych przekonań. Łatwiej jest powiedzieć, że jest się ateistą, niż przyznać do praktykowania codziennej modlitwy czy do stosowania nauki społecznej Kościoła.

Z pewnością nie raz usłyszałeś, że Kościół to, Kościół tamto..., że to staroświeckie, dobre dla starszych ludzi. Pewnie często też trudno było ci odeprzeć oskarżenie ludzi, którzy z łatwością krytykują Kościół, niejako idąc z prądem poglądów lansowanych przez media czy tak zwane naukowe, postępowe autorytety.
W moim środowisku, gdy tylko wkraczamy na tematy Kościoła, wiary czy moralności, jestem wyśmiewana za swoje poglądy. Od razu znajduje się grupa wichrzycieli podważających moje argumenty, uznając je za średniowieczne czy dewocyjne.

Nie mając odpowiedniego przygotowania, trudno jest prowadzić rzeczową dyskusję. Może warto wykorzystać ich własną roń. Osoby krytykujące Kościół uważają się za otwarte i tolerancyjne, o szerokich horyzontach. Można powiedzieć: "Skoro jesteś tolerancyjny, czemu przeszkadza ci to, że jestem katolikiem i się tego nie wstydzę? Zaakceptuj mnie, podobnie jak innych".

Jako katolik jesteś posłany, by przeciwstawić się kłamstwu i szkalowaniu Kościoła. Nie pozwól, by szydzono z wartości dla ciebie ważnych, podobnie jak nie pozwalasz, by obrażano twoją matkę czy najbliższych. "Kiedy w grę wchodzi obrona prawdy, jak można pragnąć podobać się Bogu, a równocześnie nie narazić się środowisku? Są to rzeczy przeciwstawne: albo jedno, albo drugie! Trzeba, aby ofiara była całopalna: należy spalić wszystko..., nawet owo "co powiedzą", nawet to, co zwą reputacją".

Doświadczenia przyjmować z radością - oto zadanie, jakie stawia przed nami św. Jakub. Zrodzi to naszą wytrwałość, stateczność i wierność. Z radością - to wielka sztuka!
Rycerz Niepokalanej 06/2008, s. 168

42561