Przejdź do treści
Jan Paweł II 18 rocznieca śmierci
Jan Paweł II Wielki
Przejdź do stopki
Przejdź do treści

Wydarzenia

Święto Świętej Rodziny - Jazusa, Maryi i Józefa

Treść


Święto Świętej Rodziny - Jazusa, Maryi i Józefa

W niedzielę po Bożym Narodzeniu, Kościół w liturgii obchodzi Święto Świętej Rodziny, w której przyszedł na świat i wychował się Syn Boży, Jezus Chrystus. Jest to zarazem patronalne święto wszystkich rodzin chrześcijańskich. W tym szczególnym dniu Kościół stawia przed oczyma całego świata Rodzinę Nazaretańską jako wzór życia rodzinnego, w pełni Bogu. Stawia ten wzór przed oczyma całego świata, gdyż zagrożenia współczesnych rodzin są wielorakie i bardzo groźne w skutkach.

“Bieda materialna i ludzka nienawiść to podstawowe zagrożenie rodzicielskich zadań. Te dwa czynniki wskazuje nam Ewangelia, gdy rozważamy ciąg zdarzeń sprzed XX wieków. Brak miłosierdzia i społecznej troski dla oczekującej rozwiązania Maryi i pragnienie likwidacji życia – Słowa Wcielonego, które pojawiło się na świecie. Lichy kąt bydlęcej stajni przydzielony biedakom i szalone pragnienie władzy, posuwające się do zabójstwa niewinnych. Tak było w maleńkim Betlejem, za czasów rzymskiego Augusta. Tak było przez cały ciąg dziejów. Tak było i jest obecnie. Potrzebna jest dzisiejszym rodzinom aby je ocalić, wszechstronna pomoc. Najpierw udziela nam jej sam Bóg. Święty Józef, będąc posłusznym poleceniom Bożym, ustrzegł Dzieciątko Jezus i Maryję przed nienawiścią Heroda. Także i dla dzisiejszych ojców i matek największą pomocą jest wsłuchanie się w głos Boży zawarty w przykazaniach, Słowie Bożym i nauczaniu Kościoła, glos ostrzegający i ukazujący właściwe wyjście w trudnych sytuacjach życiowych. Zawierzamy całkowicie swoją rodzinę Panu Bogu i prośmy, by Maryja była naszą najlepszą wychowawczynią, a Św. Józef troskliwym opiekunem.

Potrzebna jest pomoc państwa, instytucji i organizacji społecznych, duszpasterstwa, szkoły, i samych rodzin. Dzisiejsze Święto jest okazją, abyśmy zwrócili uwagę na rodziny żyjące obok nas i borykające się z trudnościami tak duchowymi jak i materialnymi. Okażmy im naszą życzliwość, pomoc modlitwy, serdecznego słowa, pociechy, umocnienia i wsparcia materialnego. Zaprośmy ich do siebie na wspólne radosne świętowanie obecności pośród nas Jezusa, Maryi i Józefa.

źródło: "Rytuał Rodzinny", Bp. Józef Wysocki, Włocławek 2000 r.
48832