Przejdź do treści
Jan Paweł II 18 rocznieca śmierci
Jan Paweł II Wielki
Przejdź do stopki
Przejdź do Menu Techniczne

Wiara

Przejdź do treści

Wydarzenia

Alzheimer - wyzwanie dla medycyny XXI wieku

Treść


Dwudziestego pierwszego września obchodzimy Światowy Dzień Choroby Alzheimera. To postępująca, degeneracyjna choroba ośrodkowego układu nerwowego, której cechą charakterystyczną jest otępienie. Nazwa pochodzi od nazwiska niemieckiego psychiatry i neuropatologa Aloisa Alzheimera, który opisał ją w 1906 roku. Jest to najczęstsza przyczyna występowania otępienia u seniorów. Ocenia się, że na świecie zapada na tę chorobę ok. 30 mln osób, w Polsce ok. 250 tysięcy. Ze względu na starzenie się społeczeństw w krajach uprzemysłowionych zakłada się, że liczba chorych do roku 2050 się potroi. Początek schorzenia występuje zwykle po 65. roku życia, jednak może nastąpić też wcześniej. Przyczyna choroby nie jest znana i obecnie nie istnieją metody pozwalające na jej wyleczenie.

Alzheimer atakuje podstępnie, zabiera pamięć, wywołuje poczucie utraty czegoś ważnego. Chorzy przestają się interesować otoczeniem, tracą poczucie czasu i miejsca. To schorzenie często bywa długo nierozpoznane lub mylnie diagnozowane. Dlatego też pacjenci trafiają do specjalistów w zaawansowanym stadium. Co prawda choroby nie można wyleczyć, ale można skutecznie hamować jej rozwój.
W dzisiejszym dodatku zdrowotnym dr Jarosław Łączkowski, specjalista psychiatra z Ośrodka Psychogeriatrycznego Wojewódzkiego Ośrodka Lecznictwa Psychiatrycznego w Toruniu, odpowiada m.in. na pytania: na jakiej podstawie lekarze stawiają diagnozę potwierdzającą lub wykluczającą chorobę, jakie są charakterystyczne jej objawy, czy możemy jej przeciwdziałać, a także jeżeli podejrzewamy chorobę u siebie czy bliskiej nam osoby, to gdzie powinniśmy się kierować.
Natomiast Joanna Obrębska, neurolog z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku, m.in. zachęca opiekunów do dbania o siebie. Ze statystyk wynika, że opieka nad chorymi jest tak deprymująca, iż wielu opiekunów umiera przed swoimi podopiecznymi. Podajemy też adresy niektórych stowarzyszeń i fundacji alzheimerowskich, a także wypowiedzi ich przedstawicieli. Przedstawiamy również historię pani Krystyny Słowik i jej mamy - Zofii, cierpiącej na chorobę Alzheimera.

Zapraszamy do lektury!

Nasz Dziennik

42561